Call Usپلی که به دست شیطان ساخته شده است

(امتیازی ثبت نشده است)

بعضی از پل های تاریخی چنان معماری جالبی دارند که به جاذبه سیر تبدیل شده اند. قربان از پل ها هم ظاهری عجیب دارند که باعث غوغا ترانه آن ها در دنیا شده است. تا به حال پل تاریخی سه طبقه دیده اید؟ می خواهیم راجع یک پل سه طبقه عجیب حرف بزنیم که به پل شیطان معروف است. اینکه چرا به این پل، پل شیطان می گویند رمان جالبی دارد که در ادامه راجع آن حرف می زنیم. در ادامه در اخبار گردشگری در مورد پلی که به دست شیطان ساخته شده است بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پلی که به دست شیطان ساخته شده است

در کشور ولز و در حدود ۱۵ کیلومتری شهر آبریستویث فلاح کوچک به اسم «پونتارفیناچ» قرار دارد. ترجمه اسم این روستا یعنی «پلی روی رودخانه میناخ»، همانطور که احیانا از اسم این روستا فهمیده اید مهمترین جاذبه این روستا یک پل است. پلی با  اسطوره ای جالب و ظاهر عجیب که تبدیل به نماد روستا شده و توریستان کنجکاو زیادی را به این محل می کشاند.روستا در بالای دره ریدول در میان تپه هایی در قلب کوه های «کامبریان» قرار دارد و در دنیا به آبشارها، راه آهن باریک و البته پل سه طبقه اش معروف است. این پل مثل همه پل هایی که تا به حال

دیده اید نیست چون از سه پل مختلف که بر روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده است.پل اصلی که پایین ترین پل است در قرن ۱۱ ساخته شده است. چند سالی مردم از این پل کاربرد کردند تا اینکه به این نتیجه رسیدند که چندان محکم نیست و باید پل دیگری به جایش ساخته شود. در اواسط قرن ۱۸ طراحی پل جدید ریخته شد اما این پل سنگی که قرار بود دو طرف دره را به هم وصل کند دقیقا بر روی پل اول ساخته شد.

در واقع پل اول خراب نشد و کارگران به جای خراب کردن این پل تصمیم گرفتند تا از آن به عنوان تله بست برای ساخت پل دوم مصرف کنند.  ادب پل اول برای پل دوم هم تکرار شد  و چندین سال بعد یعنی در سال ۱۹۰۱ قرار بر این شد که یک پل محکم و آهنی در این محل ساخته شود. مجدداً دو پل قبلی دست نخورده باقی ماندند شاید به این دلیل که کسی دوست نداشت تا این دو پل کهن خراب شوند.

اما قسمت هیجان انگیز این پل این است که به پل شیطان معروف است و دلیل این نامگذاری هم اسطوره و داستانیه که پشت سر این پل وجود دارد. بر طبق این افسانه، پل اصلی توسط یک شیطان ساخته شده است! در واقع، شیطان این پل را ساخت تا یک زن محلی بتواند گاوش را که به آن طرف دره رفته بود نجات دهد! ماجرا از این قرار است که پیرزن گاوش را گم کرد و غفلت او را در سمت دیگر رود مشغول چریدن دید. در این لحظه شیطان ظاهر شد و قبول کرد که در این محل پل بسازد تا پیرزن بتواند گاوش را بگیرد.

البته ساخت پل یک شرط داشت! شرط هم این بود که شیطان روح اولین موجود زنده ای که از این پل می گذرد را تسخیر کند! همین که پل ساخته شد پیرزن یک تکه نان به آن سمت جیحون انداخت تا سگش برای گرفتن آن نان از روی پل رد شود و به جای پیرزن روح سگ تسخیر شود.

پلی که به دست شیطان ساخته شده است

دو رودخانه پر آب میناخ و ریدول به دره ای در پایین روستا می ریزند جایی که به مرور زمان سه پل مختلف روی آن ساخته شد البته سه پل بر روی یکدیگر! این پل در جایی قرار دارد که نهر میناخ در چند مرحله به صورت ۹۰ درجه از یک دره باریک و پرشیب فرو می ریزد و به رودخانه ریدول ملحق می شود. پله های سنگی ای که به پایین ترین پل در کنار آبشار منتهی می شوند به پغنه جاکوب معروفند.

پل سه طبقه عجیب

پل شیطان سال هاست که جاذبه سیاحت است و توریستان زیادی در سفر به ولز از آن دیدن می کنند. دیدار مجدد از این پل راحت است چون یک توقفگاه راه آهن مخصوص به خودش دارد. این ایستگاه در سال ۱۹۰۲ در بین پل شیطان و شهر آبریستویث ساخته شد. گردشگرانی که به این محل می روند از مسیرهای خوش منظره می گذرند تا این سه پل و آبشارهای شکیل و زشت اش را ببینند. نویسنده معروف انگلیسی به اسم «جورج بارو » در سال ۱۸۵۴ گزارشی خنده دار و جالب راجع بازدیدش از این روستا و اقامتش در یک مهمان خانه قرن هفدهمی نوشت.

این منطقه زمانی بخشی از ایالت «هافود» بود و شخصی به اسم «توماس جونز» مالکش بود. او در اینجا کلبه ای ساخت تا زمانی که برای شکار به اطراف جیحون می رود جایی را برای اقامت داشته باشد. این کلبه بارها بزرگ و بزرگ تر شد تا اینکه به هتل تبدیل شد و امروز به اسم هتل «هافود» در این محل پویه می کند. تعداد زیادی از گردشگرانی که برای تماشای پل شیطان به این منطقه می روند برای اقامت، چند روزی را در این هتل می مانند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)