Call Usسارایوو شهر فراموش شده ی تاریخی

(امتیازی ثبت نشده است)

شهری که امروز دارالسلطنه کشور بوسنی و هرزگوین است ، سارایوو ( Sarajevo ) ، یک شهر کهن و کوچک است که بزرگترین شهر بوسنی و هرزگوین به سرشماری می رود. این شهر نظارگی رویدادهای بااهمیت به یاد ماندنی مهمی بوده است ، از جنگ دنیوی کلی اول رنجیده تا سالهای حکمرانی کمونیست ها زمانی که این شهر هنوز قسمتی از یوگسلاوی بود ، و هم جنگ های داخلی که در مبدا سالهای 1990 رخ داد. در ادامه در اخبار گردشگری در مورد سارایوو شهر فراموش شده ی تاریخی بیشتر می گوییم.

سارایوو فراموش شده ی تاریخی

سارایوو تا به امروز مضرات زیادی عین و گوش است اما جدید بعنوان پاتخت یک کشور رها محیطی صلح آمیز داشته و مردمانی با نحله ها جوراجور از مسیحی گرفته تا بدآیین و یهودی را گرد هم آورده است. با صحراگرد که کمتر راجع آن میشنوید اکثر خودی شوید.

نام این شهر از ریشه ترکی سارای اواسی (saray ovası) که به کلمه دشت سراها در تعبیر ترکی استانبولی است رنجیده شده است. همانطور که گفتار شد سارایوو شاهنامه متنوعی را پشت سر گذاشته و هم زمان ارمل شهر اروپایی مبصر بزرگ تر و واقعی اساسی به احصائیه می رود که در آن پرستشگاه ، کلیسای ارتودوکس ، کلیسای کاتولیک و پرستشگاه یهودیان را یکجا می بینید.

در سال 1885 ، سارایوو ازلی شهر اروپایی و و دنیا اولی شهر کرانه ها و انفس – پس از سانفرانسیسکو –  بود که شبکه الکترونیکی ترموا داشت که به رخ طولانی وقت در سطح شهر فعالانه و منفعلانه پرجنب وجوش بود. درباره جذب های آفاق پویی شهر سارایوو چه می دانید ؟

مسجد مستنطق حسرف بی در سال 1532 خلق شده است. این بیعت در شهر دیرینه سارایوو استواری نژند و بزرگترین مسجد قدیمی این کشور و در عین حال مرکز تفرقه اسلامی شهر نیز به آمار می رود. این صومعه طرح ای از معماری عثمانی در این شهر به احصائیه می رود که علاوه شناخته شده است و گردشگران متعددی را به سوی خود می کشاند.

گنبدهای عدیده این خانقاه و حیاطی که در آن محلی بابت وضو دریافت در نظر نژند شده است تماما نظیر به دیگر مسجدهای عثمانی است . هرچند بخش اعظمی از این عبادتخانه قدیمی در جنگ های داخلی زجر دید اما در سال 1996 دوباره سازی هایی روی آن ایفا به جریان انداختن شد تا به شکل کنونی همچنان پابرجا ازلی بماند.

 

یکی از شناخته شده ترین رویدادهایی که در شهر سارایوو رخ داد ، کشتار آرشیدوک فرانتس فردیناند – از نشید های سلطنتی اتریش- بود که جرقه مبدا جنگ دنیوی کلی اول شد. این تصادم در کنار پل لاتین رخ داد. پل لاتین یکی از قدیمی ترین پل های عثمانی در این شهر است که قول می شود در اواسط  قرن 16 خلق شده است.

باآنکه این پل علاوه کوچک است اما دیرینگی و تاریخی که دارد آن را مهم می سازد. در انتهای شمالی این پل ، جایی که این رخداد رخ داده است ، یک پلاک ایستادگی دارد که درباره این رویداد توضیح می دهد.

 

یکی از مهم ترین رویدادهای نهایی تاریخی در شهر سارایوو ، جنگ تراژدیک و خون آلود داخلی بود که در شروع سالهای 1990 رخ داد. سارایوو به ساحت رزمنده به خاطر مواقعه نیروهای بوسنیایی و صرب تغییر شده بود به طوری که تقریبا چهار سال توسط این نیروها گرفتار شده بود. خاکستان یادگار کواچی محل دفن سربازان بوسنیایی بود که در این مدت حین ضدحمله و تک از اقلیم خود میانجیگری صرب ها کشته شدند ، به همین منظور این قبرستان همچنان با نام گورستان شهدا نیز آوا دارد. در این خاکستان ایضاً ازلی رییس همگی کشور سبکبار بوسنی نیز دفن شده است.

 

تونل سارایوو نقش مهمی در وجود داشتن اتراق غزارت از ساکنین بوسنیایی در جنگ خارجی داشت. این تول در آن هنگام باد ولایتی و غیربومی از باب دمیدن برانگیختن و جمع آوری غذا ، تدارک آهن و حتی بیرون کردن بشر از شهر بود. این سمج در می سال 1992 مداخله نیروهای سرباز بوسنی آفریننده شد ، در آن آن تقریبا جمع مسیرهای دخول و بیرون رفت به این شهر پادرمیانی نیروهای ارتشی صرب تحت محاصره بود. معاصر ، حق الورود این زیرگذر به یک پاافزار استحاله شده است و بازدیدکنندگان می توانند به آبشخور کوچکی از این زیرگذر نبیه شوند و آمدوشد در آن را آزمایش کنند.

سارایوو فراموش شده ی تاریخی

 

تالار شهر سارایوو سرمشق ای خارق العاده از معماری ذیل پادشاهی اتریش-مجارستان است که در سال 1898 آفریننده شده است. اما با نگرش به اینکه در جنگ صرب ها صدماتی به آن مسبوق شد ، بازسازی هایی به روی آن رخ گرفت و تا جای ممکن همگی جزییات آن شبیه اول نوسازی و تخریب شد. این عمارت ساخت فقره سبب معاینه بررسی جمعناتمام باز است و درون آن نمایشگاههایی راجع جنگ و بازهم گالری های نوشته ها پیامدها هنری و عکس نیستی دارد.

 

شهر قدیمی سارایوو عتیقه ترین و قدیمی ترین نصیب تقدیر شهر است که در آن معماری هایی بی پایه به قرن 15 را خواهید دید. سوق و عرصه معامله و پیاده روهای این ناحیه دقیقا ایضاً شکلی که در قرن 15 بوده اند ابدی تتمه اند. این قسمت شهر پر از بلوار های باریک سنگفرش و فروشگاههای کوچکی است که در آنها می توانید ترکیبی از سنت و آداب شناسی اروپای شرقی و ترکیه را ببینید. گستره و غیرواقعی آن با فواره نمادینی که دارد یکی از مهم ترین آبشخورد های شهر عتیقه بحساب می آید.

 

وقتی در استعاره و کنار شهر سارایوو قدم می زنید شدنی است گود آشیان هایی که در اثر به هدف خوردن تیر در دیوارها خلق شده اند را نبینید. اینها انموذج هایی از آثاریست که از جنگ خارجی در این شهر آفریدن شده است. این جنگ که در اواخر سال 1995 به منتها ورود هنوز آثاری در خوش زیستن و چهر شهر سارایوو داشته است. هنوز غزارت از مسکن های این شهر به طور کامل بازآفرینی نشده اند و هنوز رگه جنگ بر سیما بنیان های آن هویدا و پوشیده است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)