Call Usپارک ملی دیلیجان را بیشتر بشناسید

(امتیازی ثبت نشده است)

پارک ملی دیلیجان در کشور ارمنستان شهره به ناحیه ای جور کشور سوئیس که سبب شده گردشگران زیادی به این منطقه سفر کننند. تنوع زیستی و گیاهی زبرین در این پارک وجود دارد که عبارتند از درختانی نظیر سرخدار، کاج، ممرز، سرخ چوب و … که بخشی از این پهنه ی وسیع و سرسبز بشاش را به خود خاص داده است. در سفر به پارک ملی دیلیجان خودتان را برای گشت و گذار و ابداع گردی فراخ نیکو کنید زیرا در حین پیاده روی در این پارک گاهی در روبرویتان کوه است. در ادامه در مطلب ارمنستان در مورد پارک ملی دیلیجان را بیشتر بشناسید صحبت می کنیم.

پارک ملی دیلیجان را بیشتر بشناسید

طبیعت پارک ملی دیلیجان قطعا شما را حیرت زده خواهد و در عین حال که لذت می برید می توانید از معاینه بررسی عبادتگاه صوفیان رباط ها و کلیساهای بااهمیت به یاد ماندنی آن هم لذت ببرید. این پارک در استان تاووش و بر روی ته کوه های پامبک قرار غمگین و تا روی شالوده کوه های آرگونی، میاپور، آیجوان و حلب دوام دارد. ارتفاع این پارک ملی در حدود ۱۰۷۰ تا ۲۳۰۰ متر اولی از سطح دریاست و ایضاً رود آقستو (Aghstev) ، گتیک (Getik) و انشعابات‌ شان نیز از بخش های مختلفی از پارک ملی دیلیجان عبور می کنند.

بحیره پارز

در این پارک زیبا و ناراحتی انگیز ملی در کشور ارمنستان، چند دریاچه وجود دارد که یکی از آنها دریاچه پارز است. با نگاهی به عکس های این دریاچه خودتان خبردار می شوید که این بحیره به چه وزن پایگاه دلبرانه می تواند شما مسخ خودش کند. این دریاچه که بر اثر تغییرات جغرافیایی پدید آمده است، وسعتی هم پایه با ۳ هکتار دارد. طول و عرض بحیره پارز را نیز به آراستگی در حدود ۳۵۰ و ۱۰۰ متر قیمت گزاری می کنند. در این بحیره می توانید قایق اتومبیل و ماهیگیری را آزمایش و یا حوالی آن را برای کمپ و پیک نیک راه بیندازید.

دیر هاگارتسین

صومعه های مازاد یدکی در پارک ملی دیلیجان وجود دارد که در دل جنگل های آکنده این پارک قرار ملول اند. خانقاه هارگارتسین از قرن دهم تا سیزدهم در این پارک قرار دارد که یکی از مهمترین مراکز کاتوزی و فرهنگی این ناحیه به شمار می رفته است. این خانقاه که فاصله‌ای ۱۵ کیلومتری از شهر دیلیجان ارمنستان دارد در داخل خانقاه هاگارتسین ۳ کلیسای گوناگون با نام های کلیسای سنت گریگوری، سنت آستواتساتین و سنت استپانوس وجود دارد.

پارک ملی دیلیجان را بیشتر بشناسید

دریاچه گش

بعد از دریاچه پارز، در قلمرو ی کوهستانی پارک دیلیجان به دریاچه گُش می رسید. این دریاچه در بخش جنوب شرقی پارک قرار متاثر و با شهر دیلیجان تنها ۲۴ کیلومتر فاصله دارد. طول و عرض دریاچه گش را در حدود ۱۰۰ و ۸۰ متر قیمت گزاری کرده و حداکثر عمق آن را روبه رو با ۸ متر می دانند.

بنابر گزارش های موجود، آب دریاچه در روزهای تابستانی تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد نیز افزایش می یابد و برای بحیره ای کوهستانی این دما، قابل توجه است. برای اینکه به دریاچه گش برسید باید به سمت روستای گش بروید و سپس با ۴٫۲ کیلومتر پیاده روی خودتان را به این بحیره دلخواه برسانید. اگر اهل ماهی گیری هستید در این ناحیه چوب ماهی گیری یار و دشمن خودتان ببرید.

عبادتگاه صوفیان رباط ماتوساوانک

یکی دیگر از لنگر عبادتگاه هایی که در پارک ملی دیلیجان در ارمنستان وجود دارد و از قرون وسطا تاکنون باقی مانده است خانگاه ماتوساوانک است. این تکیه کوچک و دیدنی در سال ۱۲۴۷ میلادی آفریده شد و در ۳ کیلومتری شمال غربی شهر گردونه واقع است. وقتی از خارج نگاهی به عمارت ساخت لنگر عبادتگاه می اندازید، احیانا در بدو خبردار نمی شوید با چه ساختمانی رو به رو شده اید و ممکن است آن را تنها با یک بنای قدیمی ناصواب و صواب بگیرید.

تکیه ماتوساوانک در ظاهر اندرونی ظاهری و باطنی بیگانه شباهتی به دیگر خانقه های هم عصر خود ندارد و در آن خبری از گنبد و معماری کلیساگونه نیست. برای بازدید از این تکیه اراده می کنیم حتما با یک قطب پیش نماز و ماموم ولی باشید چون مسیر سهولت ندارد.

خانگاه جوختاک وانک

صومعه دیگری که باید حتما بعد از ماتوساوانک ملاقات کنید جوختاک وانک است. این صومعه در نزدیکی ماتوساوانک از قرن یازده تا به کنون در فاصله ی ۳٫۲ کیلومتری از شهر دیلیجان واقع شده است. مع الاسف در طول گذر زمان و فراموش شدن این کلیسا بخش های مازاد یدکی از این اثر کهن از بین رفته است.

پارک ملی دیلیجان را بیشتر بشناسید

دیگر بحیره ای که در پارک ملی دیلیجان وجود دارد، بحیره تزرکا است. این دریاچه در تطبیق با دو بحیره قبل که تمجید کردیم مساحت کمتری دارد و حدود ۲۰۰۰ متر مربع است، اما به پیمانه خودش جذابیت های منحصرفردی که دارد می تواند شما را جذب خودش بنماید. از طرفی، مسیر دسترسی به این دریاچه نیز زیاد دیدنی است و اگر به خلق گردی آرزومندی دارید می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. مسلماً دسترسی به بحیره تزرکا تنها از طریق پیاده روی نیست و با وسیله هم می توانید به این بحیره بروید. جوانب این بحیره چند کپر وجود دارد که می توانید در آنها ادوات پیک نیکتان ببرید و حسابی در کنار عزیزانتان خوش بگذرانید.

قلعه مانتاش

بر فراز پارک ملی دیلیجان در ارمنستان در نزدیکی جیحون آقستو قلعه ای به نام مانتاش وجود دارد که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر دیلیجان واقع شده است. نکته جالبی که درمورد این قلعه قدیمی وجود دارد این است که این قلعه در زمان های و نو تحت امر عرب ها بوده است و تا مدت های زیادی یکی از دژهای غیر قابل نفوذ مسیحی ها قلمداد می شد. حق الورود اصلی قلعه مانتاش در گوشه جنوب غربی دشت قرار نژند و در شرق تباهی کوهستانی است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)